jak ustawić łóżko w sypialni

Jak ustawić łóżko w sypialni? 27 porad w aranżacji na dobry sen

Szykujesz się do zakupu nowego łóżka? A może chcesz zrobić mały remont i zastanawiasz się jak usytuować łóżko? W tym artykule znajdziesz kilkadziesiąt porad na temat tego, jak urządzić sypialnie i ustawić najważniejszy mebel - łóżko. Poznaj wskazówki, które poprawią jakość Twojego wypoczynku. Dowiedz się, co o urządzaniu sypialni mówi starożytna filozofia Feng Shui.

Spis treści

Jak ustawienie mebla w sypialni wpływa na nasz sen?

Nie jest to temat, który przychodzi do głowy w pierwszej kolejności, jednak nie można podchodzić do tej kwestii lekceważąco. To, jakie meble postawimy w naszej sypialni, ma istotny wpływ na nasze samopoczucie i jakość snu. 

Warto zacząć od łóżka, które powinno być ustawione w taki sposób, aby łatwo się do niego dostawać, a jednocześnie nie blokować ewentualnego wyjścia z pokoju. Ważne jest także, aby łóżko było ustawione z dala od okna, gdyż hałas i światło mogą utrudniać nam zasypianie. 

Jeśli chcesz się wysypiać powyższe wskazówki, to podstawa. A więcej na ten temat dowiesz się niżej.

Jak ustawić łóżko w małej sypialni?

Poznaj 3 wskazówki, które Ci w tym pomogą:

 1. Wybierz łóżko z wbudowanym pojemnikiem – jeśli potrzebujesz więcej miejsca na przechowywanie, warto rozważyć zakup łóżka z pojemnikiem. To pozwoli Ci zaoszczędzić miejsce na inne meble w sypialni, a przy okazji unikniesz bałaganu, bo możesz tam przechowywać również inne przedmioty.
 2. Umieść łóżko wzdłuż ściany – jeśli masz małą sypialnię, najlepiej jest umieścić łóżko wzdłuż ściany. To pozwoli zaoszczędzić miejsce na inne elementy wyposażenia, takie jak szafy czy komody.
 3. Wykorzystaj narożnik – jeśli masz narożnik w sypialni, to warto umieścić w nim łóżko. To pozwoli maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Jak ustawić łóżko w wąskiej sypialni?

Zasady są podobne, jak w przypadku małych sypialni. Jednak by zapewnić dostęp do większej powierzchni, dodamy jeszcze jedną wskazówkę. Jeśli masz wąską sypialnię postaw na łóżko z cienką ramą ~5 cm – zaoszczędzi to 10 cm na szerokości i na długości.

jak ustawić łóżko w sypialni

Czy łóżko może stać pod oknem?

Może, ale czy powinno? To pytanie, z którym wielu ma dylemat. Ogólnie jeśli chcesz uniknąć zimna i promieni słonecznych z rana, to go tam nie stawiaj.

Prawidłowe ustawienie łóżka tzn. zgodnie z zasadami dobrego wypoczynku nieraz nie jest możliwe do realizacji. Dlaczego? Ponieważ pokoje nie zawsze są duże, a przecież musimy mieć możliwość swobodnego poruszania się po sypialni i otwierania okna.

Dlatego jeśli w Twoim przypadku jest podobnie, to pamiętaj o jednej kluczowej zasadzie: nie zasłaniaj okna wezgłowiem, aby nie utrudniać sobie dostępu.

Jak ustawić łóżko względem okna i drzwi?

Tutaj zasada jest prosta. Ułożenie głowy nie powinno być pod oknem (np. dachowym) – nawet mikrowentylacja będzie uciążliwa, a co dopiero otworzenie okna. Już lepiej, aby okno było „w nogach” niż przy głowie.

Ustawienie łóżka w sypialni na poddaszu — Co ze skosami?

Tutaj warto dokładnie przemyśleć strukturę łóżka, a dokładniej pojemnika. Jeśli jest mocny skos, to postaw na stelaż otwierany bocznie. Pojemnik otwierany do góry unosi się na ok. ~135 cm + materac, minimalne otwarcie to ok ~60 cm + materac. Im wyżej się może podnieść, tym prostszy dostęp do schowka. Dlatego stelaż otwierany bocznie rozwiąże ten problem.

Jak najlepiej ustawić łóżko w pokoju dziecka?

Chcesz zapewnić dziecku spokojny sen, a jednocześnie zapewnić mu w sypialni dużo wolnej przestrzeni? W takim razie praktyka planowania przestrzeni na pewno Ci się przyda. 

Oto kilka wskazówek, które Ci pomogą:

 1. Ustaw łóżko z dala od drzwi – łóżko powinno być ustawione w miejscu, gdzie dziecko nie będzie narażone na hałas z korytarza czy z innych pokojów. Najlepiej umieścić je z dala od drzwi wejściowych do pokoju.
 2. Wykorzystaj przestrzeń pod łóżkiem – jeśli łóżko ma miejsce na pościel lub schowki, to warto z nich skorzystać i umieścić tam rzeczy, które zajmują dużo miejsca, jak np. zabawki.
 3. Postaw łóżko wzdłuż ściany – najlepiej jest umieścić łóżko wzdłuż jednej ze ścian, aby zaoszczędzić miejsce na inne meble i zabawki.
 4. Umieść biurko obok łóżka – jeśli dziecko ma w pokoju biurko, to warto je umieścić obok łóżka. To pozwoli mu na wygodne korzystanie z niego bez potrzeby przemieszczania się po pokoju.
 5. Zwróć uwagę na oświetlenie – warto umieścić łóżko w miejscu, gdzie dziecko będzie miało łatwy dostęp do światła dziennego i nie będzie narażone na bezpośrednie światło z lampy pokojowej.

Jak ustawić łóżko w sypialni względem kierunków świata?

Według tradycyjnych zasad Feng Shui, ustawienie łóżka w sypialni powinno być zgodne z kierunkami świata. Oto kilka wskazówek dotyczących tej filozofii:

 1. Południe – jeśli masz okno skierowane na południe, to najlepiej umieścić łóżko tak, aby nie znajdowało się bezpośrednio przed oknem i “nogami” w stronę południa. W ten sposób unikniesz przepływu zimnego powietrza z okna wprost na łóżko.
 2. Północ – jeśli okno sypialni jest skierowane na północ, to warto ustawić łóżko tak, aby znajdowało się jak najbliżej ściany i wezgłowiem w stronę okna. W ten sposób unikniesz przeciągów i zimna.
 3. Wschód – według zasad Feng Shui, ustawienie łóżka wezgłowiem w kierunku wschodu sprzyja dobremu samopoczuciu i zdrowiu. Dlatego warto umieścić łóżko tak, aby było skierowane w stronę wschodu.
 4. Zachód – jeśli preferujesz sen w cieplejszej atmosferze, to warto ustawić łóżko tak, aby wezgłowie było skierowane w stronę zachodu. Jednakże, według zasad Feng Shui, taka konfiguracja może wpłynąć negatywnie na zdrowie.
 5. Południowy wschód i południowy zachód – według zasad Feng Shui, ustawienie wezgłowia łóżka w kierunkach południowego wschodu i południowego zachodu może sprzyjać bogactwu i powodzeniu. 

Jak ustawić łóżko według zasad feng shui?

Ale czy to wszystko, co Feng Shui mówi o ustawieniu mebli? Nie do końca. Zasady chińskiej filozofii wspominają również o tym, że:

 • Głowa powinna być skierowana na północ, nogi na południe
 • Nie zaleca się stawiać łóżka pod oknem

Jak ustawiać łóżka w sypialni, żeby dobrze spać?

Oto kilka wskazówek, jak ustawiać łóżka w sypialni, aby dobrze spać:

 1. Unikaj ustawiania łóżka wzdłuż drzwi lub okna – najlepiej umieścić łóżko w miejscu, które nie jest narażone na bezpośredni przepływ powietrza i hałas z zewnątrz.
 2. Ustaw łóżko w miejscu, gdzie nie jest narażone na bezpośrednie światło – zbyt jasne światło może zakłócać sen, dlatego warto unikać ustawiania łóżka w miejscach, gdzie jest narażone na bezpośrednie światło z lampki nocnej lub innego źródła światła.
 3. Zwróć uwagę na kolor ścian – kolory ścian w sypialni mogą wpływać na jakość snu. Najlepiej wybierać stonowane kolory, które sprzyjają relaksowi i odprężeniu.
 4. Ustaw łóżko w miejscu, które umożliwia swobodny dostęp do niego z obu stron – jeśli jesteś związany z partnerem lub partnerką, to warto pamiętać o możliwości swobodnego dostępu do łóżka z obu stron.
 5. Ustaw łóżko w miejscu, które zapewnia ci prywatność – warto pamiętać o uczuciu prywatności w sypialni, dlatego warto ustawiać łóżko w miejscu, które zapewnia ci odpowiednie warunki do odpoczynku i regeneracji i nie tylko.

Podstawowe zasady, by poprawić jakość snu i zapewnić sobie komfortowy odpoczynek

Poniżej znajdziesz 3 ostatnie, ale nie mniej ważne zasady:

 • Łóżko powinno być widoczne po wejściu do sypialni (widoczne wezgłowie)
 • Wezgłowie powinno przylegać do ściany
 • Do łóżka powinno się mieć dostęp z 3 stron (boki i przód)

Prawidłowe ustawienie łóżka – Podsumowanie

Teraz już wiesz wszystko na temat tego, jak zagospodarować przestrzeń w sypialni. To gdzie łóżko będzie stać, ma ogromny wpływ na jakość snu, jak i możliwość ustawienia w pokoju większej ilości mebli. Inaczej trzeba by szukać mebli na wymiar, a ich cena pozostawia wiele do życzenia. Szukasz dobrego łóżka do sypialni? Sprawdź łóżka tapicerowane dostępne w ofercie Meble NORTH.

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Obserwuj nas na:
łóżko tapicerowane poradnik

14 złotych zasad wyboru dobrego łóżka tapicerowanego​

Uzupełnij swoje dane, pobierz poradnik i uniknij błędów przy wyborze łóżka, które mogą Cię sporo kosztować. Egzemplarz e-booka otrzymasz w wiadomości na swoją skrzynkę mailową.
Inne artykuły

Może zainteresuje Cię również

Kupiłeś łóżko kontynentalne i teraz czas na wybór materaca? Z tym poradnikiem dowiesz się jak dobrać podłoże, z którego każdego dnia będziesz wstawać prawą nogą.
Ścielenie łóżka kontynentalnego sprawia Ci problem? W tym poradniku dowiesz się jak robić to szybko.

Wypełnij formularz, pobierz poradnik za 0 zł

i uniknij błędów przy wyborze łóżka, które mogą Cię sporo kosztować. Egzemplarz e-booka otrzymasz w wiadomości na swoją skrzynkę mailową.