jak wzmocnić stelaż łóżka

Jak wzmocnić stelaż łóżka – Instrukcja montażu łóżka

Jak sprawić, by łóżko oferowało dobrą stabilność i twardość? Jak zamontować mocowania, zatrzaski, by stelaż łóżka był stabilny? Na czym polega regulacja i jak zamontować stelaż do łóżka, by mieć pewność, że nie zapadnie się pod ciężarem ciała przez lata? Na te i inne zapytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym materiale.

Spis treści

Stelaż do łóżka – Stelaż pod materac i szkielet otapicerowany

Najpierw należy rozróżnić, czym jest stelaż łóżka. Stelaż to ta część, na której kładziemy materac. Może mieć listwy elastyczne albo sztywne, płaskie.

Elementy konstrukcyjne łóżka nazywane są szkieletem. W wersji z pojemnikiem do szkieletu przykręcane są automaty, na których osadzany jest stelaż lub w wersji bez pojemnika na szkielecie jest osadzany stelaż. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób myli te rzeczy.

Stelaż w łóżku – Jak wybrać dobry stelaż przy zakupie?

Podczas zakupu nowego łóżka w głowie może pojawić się mnóstwo pytań: jak ustawić stelaż pod materac, jakie mocowania stelaża do łóżka wybrać, jak złożyć stelaż.

To ważne sprawy. Ale przed zakupem warto najpierw określić, co nazywamy dobrym stelażem. Najprościej mówiąc dobry stelaż to dobry fundament Twojej sypialni, który:

  • Korzystnie wpływa na jakość naszego snu
  • Zachowuje stabilność całej konstrukcji
  • Poprawia wentylację materaca
  • Wydłuża żywotność materaca

A w tym, jak go dobrać pomoże Ci poniższe wideo.

Jak wzmocnić stelaż łóżka?

Niestety ze względu na strukturę stelaża wzmacnianie go “domowymi sposobami” to zły pomysł, ponieważ fizycznie może być to niemożliwe. Dlatego to odpowiednio dobrany stelaż do łóżka powinien być punktem wyjścia do zagwarantowania sobie dobrego wypoczynku. A jak taki wybrać?

  • Po pierwsze – warto brać pod uwagę tylko listwy elastyczne, żadnych płyt podparciowych po całości, czy listew nieelastycznych.
  • Po drugie – ilość listew elastycznych – im więcej, tym lepiej, bo przerwy między listwami będą mniejsze i przy nacisku więcej listew bierze na siebie obciążenie. Zalecamy minimum 36 listew przy długości 200 cm, co daje odstępy ok. 5 cm.
  • Po trzecie –  rama metalowa jest trwalsza niż drewniana. Przy niewłaściwym użytkowaniu można uszkodzić ramę drewnianą, np. próbując zamknąć pojemnik przez nacisk na rogu stelaża, nie na środku i/lub z zablokowanym materacem pod wezgłowiem (materac może zsunąć się ze stelaża w głąb pojemnika). W wyniku przeciążeń stelaż może popękać lub nawet się złamać. Im większy rozmiar, tym większe ryzyko. To jest główny powód, dlaczego nie mamy w ofercie stelaży drewnianych w rozmiarze 200×200.
jak wzmocnić stelaż łóżka

Co należy wziąć pod uwagę przy połamaniu stelaża?

Jeśli zdarzy Ci się połamać listwę elastyczną, to bez problemu można ją wymienić na nową. Zrób to jak najszybciej, bo brak każdej listwy oznacza większy nacisk na pozostałe, które mogą tego nie wytrzymać.

Jeśli masz podwójny stelaż tj. dzielony na 2 części (czyli każdy powyżej 100 cm szerokości) to potrzebna będzie belka środkowa w łóżku. Stelaż opiera się na belce, co zabezpiecza go przed zniekształceniem lub połamaniem. Belka może być wzdłużna (wtedy stelaż opiera się po całości) lub poprzeczna (opiera się w jednym punkcie).

Oba rozwiązania zdają egzamin. 

A poniżej znajdziesz jeszcze kilka porad, które pomogą Ci podjąć dobrą decyzję:

  • W wersjach bez pojemnika spotyka się nogi podtrzymujące pośrodku. Dobrze, aby było ich kilka i były metalowe, a nie plastikowe. 
  • Dobrze również by stelaż opierał się na solidnych półkach drewnianych, a nie cienkich listeweczkach. Byłoby niefajnie wyrwać te półki w trakcie użytkowania. 
  • Dobrze, aby stelaże był polskie i sprawdzone. Aktualnie stelaże metalowe są w dużych ilościach importowane z chin i są wątpliwej jakości.

Instrukcja montażu łóżka w sypialni

Gdy już wiesz, jak ważny jest wybór dobrego stelaża czas na instrukcję montażu łóżka. Trzymanie się instrukcji od producenta podczas montażu to bardzo ważny element mający na celu zapewnić Ci komfort snu.

Prawidłowy montaż nie jest trudny. Wystarczy działać zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji. A poniżej znajdziesz wideo, które pokaże Ci, na czym polega montaż całej konstrukcji mebla.

Zdrowotne znaczenie stelaża, ramy, listew, czyli jak wybrać dobry mebel

Zapadnięte łóżko, śruby w miejscu, w którym nie powinny się znajdować, mniejsza pojemność skrzyni łóżka… To problemy, których warto uniknąć. W kontekście regeneracyjnego snu i praktycznej sypialni nie ma miejsca na półśrodki. Na działanie po omacku. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie dwa materiały wideo, które pokażą, na czym polega wybór odpowiedniego stelaża, a w konsekwencji idealnego łóżka do Twojej sypialni.

Wzmocnienie i montaż stelaża do łóżka – Podsumowanie

Dodatkowe wzmocnienie stelaża to niestety mrzonka. O wiele korzystniej dla Ciebie jeśli wcześniej zadbasz o to, by nie dopuścić do sytuacji, w której listwy pękają. Na kanwie tego tekstu wiesz, co zrobić, by wyjść ze sklepu meblowego z dobrym łóżkiem. A jeśli chcesz kupić nowe to zapraszamy do kontaktu ze specjalistami Meble-North, którzy pomogą Ci dobrać taki stelaż, by potrzeba wzmocnień nie zaprzątała Ci głowy. Nigdy!

Skontaktuj się z nami lub przejrzyj ofertę na nasze łóżka tapicerowane:

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Obserwuj nas na:
łóżko tapicerowane poradnik

14 złotych zasad wyboru dobrego łóżka tapicerowanego​

Uzupełnij swoje dane, pobierz poradnik i uniknij błędów przy wyborze łóżka, które mogą Cię sporo kosztować. Egzemplarz e-booka otrzymasz w wiadomości na swoją skrzynkę mailową.
Inne artykuły

Może zainteresuje Cię również

Odpowiedni materac to coś więcej niż wygoda. To "strażnik" jakościowego i zdrowego snu. Jak wybrać idealny materac? Czy ten dopasowujący się do ciała to strzał w 10? Co wybrać dla
Sprawdź 5 miejsc, w których znajdziesz dobre łóżka i dowiedz się, gdzie powinieneś udać się na zakupy.

Wypełnij formularz, pobierz poradnik za 0 zł

i uniknij błędów przy wyborze łóżka, które mogą Cię sporo kosztować. Egzemplarz e-booka otrzymasz w wiadomości na swoją skrzynkę mailową.