jak zabezpieczyć ścianę za łóżkiem

Jak zabezpieczyć ścianę za łóżkiem w sypialni? Wykończenie ściany, zabudowa, mebel

Łóżko w sypialni jest wygodne, ale widzisz, że na ścianie nad szczytem łóżka zbierają się zabrudzenia, zarysowania? Nic dziwnego. Ściana nie jest zabezpieczona. Jak rozwiązać ten problem? Sprawdź 9 pomysłów na dekoracyjną aranżację części lub całej ściany, by nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter, ale i uchronić ją przed uszkodzeniami.

Spis treści

Ściana za łóżkiem w sypialni – Po co ją zabezpieczać?

Kładziesz się do łóżka, bierzesz książkę w dłoń, opierasz poduszkę o ścianę, by wygodniej było czytać, a później widzisz na ścianie zarysowania i brud. To normalne. Suwaki poszewek, guziki czy po prostu opieranie się o nią zawsze będzie pozostawiać jakiś ślad. Jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest jej zabezpieczenie.

Jak zabezpieczyć ścianę za łóżkiem w sypialni? 9 pomysłów na ścianę za łóżkiem

Ten proces należy podzielić na dwa etapy: zabezpieczenie ściany i odpowiednia zabudowa. 

Odpowiednie wykończenie ściany

Nie zdziw się jeśli ze ściany będzie się sypał tynk lub farba, jeśli prace wykończeniowe były wykonane na pół gwizdka. Dlatego w wykończeniu każdego wnętrza bardzo ważne jest to, by ściana przed malowaniem była umyta, odtłuszczona, wyrównana, zatynkowana, zagruntowana i dopiero pomalowana. W ten sposób zabezpieczysz ją przed poważniejszymi uszkodzeniami.

Zabudowa

Oczywiście dobrze wykonane prace remontowe nie ochronią ściany przed zabrudzeniami, które zbierają się tam każdego dnia. Dlatego tutaj liczy się zabudowa. Opcji jest wiele, a poniżej opisujemy 9 pomysłów na to, jak ją zabezpieczyć.

Drewniana ściana za łóżkiem

To rozwiązanie idealne do klasycznych wnętrz utrzymywanych w naturalnym stylu. Drewno jest atrakcyjne i chroni powierzchnię ściany. Zatem możesz się o nią opierać do woli. Pamiętaj jednak, że użycie paneli drewnianych tzw. żeberek sprawi, że czyszczenie takiej ściany z kurzu może być mozolne. 

Boazeria

To rozwiązanie podobne do drewnianej ściany, jednak bardziej przed epokowe. Boazeria, choć powoli wraca do łask, to nie zawsze pasuje do nowoczesnej aranżacji. 

Ściana z cegły

Zabudowanie ściany cegłami to naprawdę ciekawy pomysł. Świetnie wpisuje się do wystroju industrialnego i loft. W ten sposób możesz nie tylko zabezpieczyć ścianę, ale również wprowadzić do wnętrza przemysłowy charakter. Szczególnie jeśli wybierzesz czerwoną cegłę.

Tapeta

To kolejny dobry pomysł. Na tapetach w ciemnych kolorach nie widać zabrudzeń, o ile to kurz. Problem pojawi się gdy przypadkowo zahaczysz suwakiem poszewki lub czymś ostrym o tapetę. Wtedy rysy nie łatwo się pozbyć.

Fototapeta do sypialni

Możesz pójść o krok dalej i zamiast zwyczajnej tapety użyć fototapety z grafiką, która po prostu Ci się podoba. Może to być las deszczowy, pustynia, zwierzęta, czy nawet zdjęcie rodzinne. 

Sztukateria

Sztukateria to rozwiązane doraźne i niedoskonałe. Elementy dekoracyjne są geometryczne i wpisują się do różnych aranżacji, np. stylu skandynawskiego. Niemniej zwróć uwagę na to, że o ile nie obłożysz całej ściany, to przestrzenie pomiędzy dekoracjami będą się brudzić. Pamiętaj też o tym, że opieranie się o nierówną powierzchnię podczas czytania książki może być nieprzyjemne.

Panele drewniane

Panele drewniane to rozwiązanie podobne do całej ściany z drewna. Wcześniej opisaliśmy ten sposób zabezpieczenia. Panele są trwałe i atrakcyjne dla oka. Szczególnie jeśli mowa o panelach tapicerowanych. Pamiętaj jednak, że takie zabezpieczenie może być problematyczne w utrzymaniu.

Beton na ścianę do sypialni

To jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań. Nie jest jednak idealne, ponieważ wprowadza do wnętrza surowy charakter. Beton jest jednak trwały tj. odporny na uszkodzenia, jednak przy opieraniu może okazać się zimny. 

Tapicerowany zagłówek łóżka

Na sam koniec zostawiliśmy coś, co według nas jest najlepszym zabezpieczeniem ściany za łóżkiem. Chodzi oczywiście o tapicerowany zagłówek, a dokładniej o łóżko z na stałe zamontowanym zagłówkiem.

W ten sposób niezależnie od tego, gdzie ustawisz łóżko, ściana za nim zawsze będzie chroniona. Co ważniejsze, tapicerowany zagłówek jest miękki, wygodny, ciepły i przyjemny w dotyku. Ma to ogromne znaczenie w momencie, gdy jesteś molem książkowym, który pochłania kolejne rozdziały w sypialni przed snem.

Zabudowa ściany za łóżkiem a aranżacja i dekoracja

Wybierając zabudowę, weź pod uwagę jej aranżacyjny i dekoracyjny wymiar. Chronić ścianę to jedno, ale stworzyć wymarzoną przestrzeń w sypialni to drugie, równie ważne zadanie. Boazeria czy tapeta nie są idealnym rozwiązaniem. 

Jeśli chcesz zainwestować w zabudowę czyt. ochronę ściany praktyczną i atrakcyjną, to łóżka tapicerowane są najlepszym wyborem.

Jak zabezpieczyć ścianę za łóżkiemPodsumowanie

Szukasz łóżka tapicerowanego? Sprawdź naszą ofertę na:

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Obserwuj nas na:
łóżko tapicerowane poradnik

14 złotych zasad wyboru dobrego łóżka tapicerowanego​

Uzupełnij swoje dane, pobierz poradnik i uniknij błędów przy wyborze łóżka, które mogą Cię sporo kosztować. Egzemplarz e-booka otrzymasz w wiadomości na swoją skrzynkę mailową.
Inne artykuły

Może zainteresuje Cię również

Kupiłeś łóżko kontynentalne i teraz czas na wybór materaca? Z tym poradnikiem dowiesz się jak dobrać podłoże, z którego każdego dnia będziesz wstawać prawą nogą.
Ścielenie łóżka kontynentalnego sprawia Ci problem? W tym poradniku dowiesz się jak robić to szybko.

Wypełnij formularz, pobierz poradnik za 0 zł

i uniknij błędów przy wyborze łóżka, które mogą Cię sporo kosztować. Egzemplarz e-booka otrzymasz w wiadomości na swoją skrzynkę mailową.