jaki materac do sypialni

Jaki materac do sypialni wybrać? Który materac do spania będzie najlepszy?

Odpowiedni materac to coś więcej niż wygoda. To "strażnik" jakościowego i zdrowego snu. Jak wybrać idealny materac? Czy ten dopasowujący się do ciała to strzał w 10? Co wybrać dla alergików? Czy wentylacja to ważny parametr wyboru? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Spis treści

Dobry materac najważniejszym elementem sypialni

Sen to stały element naszego funkcjonowania. Szacuje się, że przesypiamy nawet 1/3 życia, stąd nie sposób zauważyć, że sen musi być dobrej jakości. To może zagwarantować nam dobre podłoże, a jaki materac do sypialni wybrać? Tego dowiesz się poniżej.

Jaki materac do sypialni będzie najlepszy?

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Na rynku znaleźć można 3 najczęściej wybierane opcje, czyli:

 1. Materac piankowy
 2. Materac sprężynowy
 3. Materac lateksowy

W sklepach można znaleźć również materac nawierzchniowy czy kokosowy, ale z naszego doświadczenia wynika, że 3 wyżej wymienione są tymi, na których przede wszystkim warto się skupić.

Materac piankowy czy materac sprężynowy?

Sprężynowe mają wkład sprężynowy, np. bonellowy, lub sprężyny kieszeniowe (duża ilość sprężyn i każda jest osadzona w oddzielnej kieszonce i pracuje niezależnie). Na sprężynach zawsze jest warstwa pianki – śpi się na piance podtrzymywanej przez sprężyny. Dlatego ważna jest jakość pianki, najlepiej, aby był to lateks lub termoelastyczna visco.

Czy warto wybrać materac lateksowy? 

Materac sprężynowy, kieszeniowy to według nas najlepszy wybór dla zbolałych pleców. Zapewnia on komfortowy sen i sprzyja regeneracji mięśni. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie chcesz go kupić, możesz wybrać materac lateksowy / lateksowy + visco.

Ta opcja zapewnia sprężystość i trwałość, dzięki czemu materac zachowuje swoje właściwości przez wiele lat. Warto również podkreślić, że tego typu materac jest higieniczny i łatwy do utrzymania w czystości, co z pewnością docenią osoby cierpiące na alergię. 

Jeśli chcesz porównać cechy materaców lateksowych i sprężynowych, to zapraszamy Cię do obejrzenia produktów i opisów dostępnych na naszej stronie:

Miękki czy twardy – Czym są strefy twardości materaca?

Materace są dzielone przez twardość. Uważa się, że:

⦁    H2 miękki polecany dla osób do 60 kg
⦁    H3 średnio twardy polecany dla osób w przedziale 60 -110 kg
⦁    H4 twardy – polecany dla osób 100+ kg

Powyższe liczby to jedynie sugestie, ponieważ dobór twardości to sprawa indywidualna. Dla większości ludzi H3 jest idealny, ale są osoby lekkie, co lubią spać na twardym i ciężkie co lubią na miękkim.

Materac ze strefami twardości – Czy warto?

Tutaj sprawa sprowadza się do indywidualnych potrzeb. Strefy twardości to bardzo praktyczne rozwiązanie dla par, w których jedna połówka jest lżejsza od drugiej. Tutaj możemy wybrać materac z podziałem stref twardości w taki sposób, by każda z połówek materaca była dopasowana do wagi osoby, która będzie na niej spać.

Zbyt miękki materac – Konsekwencje

Jeśli masz zbyt miękki materac, może to prowadzić do różnych konsekwencji dla Twojego ciała i snu. Oto kilka potencjalnych skutków ubocznych:

 1. Ból pleców: Miękki materac może nie zapewniać odpowiedniego wsparcia dla Twojego kręgosłupa, co może prowadzić do bólu pleców. Brak właściwego podparcia może przyczynić się do nieprawidłowego ułożenia kręgów i napięcia mięśni, co może prowadzić do dyskomfortu i bólu.
 2. Złe ułożenie ciała: Materac, który jest zbyt miękki, może powodować, że Twoje ciało będzie się zapadać, szczególnie w obszarach takich jak biodra i ramiona. To może prowadzić do niewłaściwego ułożenia ciała podczas snu, co może wpływać na krążenie krwi i wywoływać nieprawidłowe napięcie mięśni.
 3. Zakłócenia snu: Jeśli materac jest zbyt miękki, może to prowadzić do częstych zakłóceń snu. Nieodpowiednie podparcie i niewłaściwe ułożenie ciała mogą sprawiać, że będziesz się częściej budzić w nocy. Może to prowadzić do zmęczenia w ciągu dnia, braku energii i ogólnego pogorszenia samopoczucia.

Zbyt twardy materac – Konsekwencje

Z kolei zbyt twardy materac to:

 1. Dyskomfort i ból ciała: Materac, który jest zbyt twardy, może powodować dyskomfort podczas snu. Brak odpowiedniego podparcia i elastyczności może prowadzić do ucisku na różne obszary ciała, takie jak biodra, barki i kręgosłup, co może wywoływać ból i napięcie mięśni.
 2. Zakłócenia snu: Materac zbyt twardy może powodować trudności w osiągnięciu wygodnej pozycji do spania. Nieodpowiednie podparcie i brak dopasowania do naturalnych krzywizn ciała mogą prowadzić do częstych zakłóceń snu, co wpływa na jakość snu i prowadzi do zmęczenia w ciągu dnia.
 3. Niewłaściwe ułożenie kręgosłupa: Twardy materac może nie dostosowywać się odpowiednio do krzywizn kręgosłupa, co może prowadzić do nieprawidłowego ułożenia kręgów podczas snu. To może zwiększać ryzyko wystąpienia problemów z kręgosłupem, takich jak ból pleców, zesztywnienie i dysfunkcja kręgosłupa.

Czy dobry materac musi być drogi?

W przypadku materaców nie ma co patrzeć na cenę. Jest to bowiem inwestycja na lata. A tani materac to synonim niskiej jakości. Jeśli kupujesz materac, pomyśl o tym w kategoriach długofalowych, tzn. lepszego zdrowia, lepszej jakości snu. Inaczej kupisz coś, co po 2, 3 latach będziesz nadawało się do wymiany.

Czy materac można prać? 

Fizycznie niemożliwe jest zmieszczenie materaca do pralki, stąd ich pranie sprowadza się do samego pokrowca. Pokrowce można prać w temperaturze 40 stopni Celsjusza.

Sypialnia małżeńska: Jeden materac szeroki czy dwa materace wąskie?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Jeden materac jest mniej problematyczny. Jednak jeśli oczekujecie innej twardości czy też materiału, z jakiego jest wykonany, możecie rozważyć zakup dwóch innych. W sklepach można jednak dostać materace z różnymi strefami twardości, stąd taki zakup będzie mniej problematyczny, ale i tańszy.

Jak sprawdzić, czy materac jest odpowiedni?

Oto kilka sposobów, które mogą pomóc Ci ocenić, czy dany materac spełnia Twoje potrzeby:

 1. Połóż się na materacu i sprawdź, czy jest wygodny. Spróbuj różnych pozycji, takich jak spanie na plecach, boku i brzuchu. Materac powinien zapewniać odpowiednie podparcie dla Twojego ciała i równomierne rozłożenie ciężaru, jednocześnie nie powodując żadnego napięcia mięśni.
 2. Ważne jest, aby materac zapewniał odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Sprawdź, czy twój kręgosłup jest w naturalnej pozycji podczas leżenia na materacu. Powinien być równo ułożony bez żadnych przekrzywień czy skurczy.
 3. Dobry materac powinien minimalizować transfer ruchu. Jeśli śpiący partner porusza się lub wstaje z łóżka, materac powinien ograniczać przenoszenie tych ruchów na drugą stronę, aby nie zakłócać twojego snu.
 4. Sprawdź, czy materac zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i czy nie zatrzymuje nadmiernie ciepła. Materac powinien być przewiewny i zapewniać komfortową temperaturę podczas snu.
 5. Jeśli jest to możliwe, skorzystaj z okresu próbnego oferowanego przez sprzedawcę lub producenta. Dzięki temu będziesz miał możliwość spania na materacu przez określony czas i ocenienia, czy jest on odpowiedni dla Ciebie. W przypadku niewłaściwego dopasowania będziesz mógł go zwrócić lub wymienić na inny model.

Co oznaczają cechy materaców?

Przed zakupem warto również poznać “słownik” materaców. To pozwoli Ci lepiej zrozumieć, co kupujesz.

 • 7 stref – 7 zróżnicowanych stref eliminuje efekt wyginania się dużej powierzchni materaca przy nacisku na małą powierzchnię, dzięki czemu materac dopasuje się do anatomicznej budowy ciała.
 • Sprężyny kieszeniowe – każda sprężyna znajduje się we własnej kieszonce, niezależnie od pozostałych (ilość sprężyn: pocket 265szt/m2 | multipocket 506szt/m2). Multipocket ma aż 2 razy więcej sprężyn niż standardowy pocket, a im więcej sprężyn tym precyzyjniej dopasowuje się do Twojego ciała.
 • Dwustronny – dwie powierzchnie użytkowe o podobnej twardości, jednak o różnych właściwościach. Wybierz tę, która Ci bardziej odpowiada. np. z 1 strony lateks z drugiej visco.
 • Lateks 3 cm – sprężysty materiał poprawiający komfort użytkowania + zmniejsza twardość materaca.
 • Visco (memory) 3 cm – pianka termoelastyczna, która pod wpływem temperatury dopasowuje się do Twojego ciała dając efekt tzw. „chmurki”.
 • Kokos 1 cm – głównym zadaniem jest utwardzenie powierzchni spania. Kokos jest osadzony pod pianką. Sole mineralne zawarte we włóknach kokosowych zapobiegają rozwojowi bakterii i roztoczy. Dodatkowo chroni przed zawilgoceniem i wspiera cyrkulacje powietrza. 

Materac, czy wersalka?

Materac – Jednogłośnie.

Pokrowiec na materac – Jaki powinien być?

Pokrowiec na materac pełni ważną rolę w ochronie materaca i zapewnieniu dodatkowego komfortu. Jaki powinien być? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek:

 • Dobry pokrowiec na materac powinien być wykonany z materiału “oddychającego”.
 • Jeśli chcesz zabezpieczyć materac przed wodą, plamami lub innymi płynami, warto wybrać pokrowiec, który jest wodoodporny lub odporny na plamy. 
 • Jeśli masz alergie lub jesteś wrażliwy na roztocza, warto wybrać pokrowiec na materac, który jest antyalergiczny. 
 • Pokrowiec na materac powinien być łatwy do utrzymania w czystości. Wybierz pokrowiec, który można prać w pralce lub łatwo wyczyścić. 
 • Pokrowiec na materac powinien być elastyczny i odpowiednio dopasowany do rozmiaru materaca.
 • Pokrowiec na materac powinien być przyjemny w dotyku i nie powodować dyskomfortu podczas snu. Wybierz materiał, który jest miękki, gładki i nie powoduje uczucia szorstkości.
 • Wybierz pokrowiec na materac wykonany z trwałego materiału, który będzie odporny na uszkodzenia i zapewni długotrwałe użytkowanie.

Model materaca – Znaczenie

Na to pytanie odpowiedź znajdziesz w poniższym materiale wideo. Na naszym kanale znajdziesz również filmy opisujące różne modele materaców:

Jaki materac do sypialni kupić – Podsumowanie

Podsumowując tekst, postanowiliśmy podzielić się również tzw. “prywatą”. Jako że działamy w tej branży od lat, to nasze subiektywne zdanie również może Ci pomóc:

 • Polecamy na zimę stronę z Visco, bo się nagrzewa a na lato latekst, który się nie nagrzewa i jest perforowany, przez co ma wyższą cyrkulację powietrza. 
 • Obracanie materaca co 6 miesięcy wpłynie pozytywnie na jego żywotność. 
 • Nie polecamy materacy ze sprężynami bonelowymi. Jest ich mało, np. tylko 8 -10 na materac, przez co duża powierzchnia materaca ugina się naraz.
 • Jeśli łóżko jest rozmiaru 160×200 to pasuje pod prawie każdy materac 160×200. 

Szukasz dobrego materaca? Sprawdź te dostępne w naszej ofercie w zakładce: Materace 

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Obserwuj nas na:
łóżko tapicerowane poradnik

14 złotych zasad wyboru dobrego łóżka tapicerowanego​

Uzupełnij swoje dane, pobierz poradnik i uniknij błędów przy wyborze łóżka, które mogą Cię sporo kosztować. Egzemplarz e-booka otrzymasz w wiadomości na swoją skrzynkę mailową.
Inne artykuły

Może zainteresuje Cię również

Sprawdź 5 miejsc, w których znajdziesz dobre łóżka i dowiedz się, gdzie powinieneś udać się na zakupy.
Nie wiesz, jak wybrać łóżko do swojej sypialni? Poznaj 3 najchętniej wybierane opcje i sprawdź, która z nich oferuje najwięcej możliwości.

Wypełnij formularz, pobierz poradnik za 0 zł

i uniknij błędów przy wyborze łóżka, które mogą Cię sporo kosztować. Egzemplarz e-booka otrzymasz w wiadomości na swoją skrzynkę mailową.